חפשו במאגר הספקים הגדול בישראל
בתחום הפעילויות לעולם הדתי

עיצוב סביבה לימודית בכיתה


 

עיצוב סביבה לימודית הוא עולם שלם שכל מרכיב בו יוצר השפעה. יצירת סביבת לימוד נעימה וטובה תורמת לשיפור בהישגי התלמידים כיוון שהיא מקור להעברת מסרים, גלויים וסמויים ולכן חשוב להשקיע מחשבה בניצול ובתכנון נכון של הסביבה הלימודית.

במאמר זה לא נתייחס לשלב תכנון בית הספר- בשלב הקמתו. זוהי אמנם הזדמנות מעולה לתכנן ולנצל בצורה חכמה וטובה את החלל, לקחת בחשבון את כל הצרכים ולתת את המענה הטוב ביותר, זוהי תורה שלמה, אך אנו נתמקד רק בכלים הקשורים לסביבה לימודית במתחם הכיתה.

לוחות הקיר בכיתה הינם מרכיב מרכזי ומשמעותי בעיצוב הסביבה הלימודית כיוון שהקיר הינו קבוע ותוחם את מתחם הלימוד בו שוהים התלמידים במרבית שעות הלימוד. כמו כן הם קשורים בתהליך הלמידה ובגישה החינוכית ומטרתם היא מגוונת: לשקף נושא משמעותי הנלמד בכיתה, לעורר לחשיבה ולסקרנות וכן לאפשר במה לביטוי אישי. לכן בבחירת המרכיבים החזותיים נתייחס למטרות יסוד אלו.

עוצמת השפעת המסרים נובעת ממספר פרמטרים: המסר והתוכן- בהיותם קבועים לאורך תקופה בהתאם לנושא הנלמד: עונתי, חודשי, יומי, ומאפשרים הזדמנות לקלוט את הנושא, לעבד ולזכור אותו. כמו כן, ניתן להציג תהליכים ולהשתמש בתקשורת חזותית נכונה בבחירת הכתב- גודל, צבע ורקע המשפיעים על אופן קליטת המסרים.

שיתוף הלמידים בגיבוש התכנים ותהליך היצירה תורם ומשפיע על אווירת לימודים נעימה, ויוצר תחושת שייכות וחיבור למקום הפיזי- לכיתה וכך התלמידים מגלים אחריות ושומרים על הקירות ועל התכנים. זכרו, התלמידים מרגישים אם הקישוטים מושקעים, אסתטיים ומוחלפים בהתאם לנושא הלימוד ולתקופה ואם לא אזי התלמידים יתייחסו בזלזול ולא פעם אף יגרור תלישה ופגיעה בתכנים.

ולסיום, מספר כלים מעשיים בקישוט הכיתה:

 • קו התלייה של התכנים יהיה בקו אחיד.
 • תכנון הפריטים שעל הקיר בצורה שלא תיצור עומס חזותי ותקשה על העברת המסרים.
 • חלוקה מאוזנת בכל הקירות והשארת מרחב נקי.
 •  הימנעות מקישוט חלונות, דלתות וכל קיר שלא מיועד לכך.
 •  צבעים- שימוש בכללי האסתטיקה בבחירת שילובי הצבעים כך שישדרו נעימות בעין.
 •  טקסט- גופן ברור ותכנון הגודל כך שיהיה קריא גם ממרחק.
 •  צורת התלייה- בצורה אסטטית וכך שתהיה הולמת את התוכן (לדוגמא, שיעור בתהליך מחזורי בטבע, יודגם בצורה מעגלית).

 

בשורה תחתונה: שינויים קלים ותשומת לב לפרטים קטנים בעיצוב הסביבה יוצרים שינוי משמעותי באווירת הלימוד ואף בהישגים.

 

 • כותרת המאמר
  הסעות לחרדים זה כאן!
  קרא עוד >
 • כמה טוב לעשות טוב
  כותרת המאמר
  לתת -- את הנשמה ואת הלב, לתת -- סתם כך בגלל שאתה אוהב -- לתת. האם אפשר לחנך אדם לעשות חסד, להיות קשוב ורגיש לזולת, לשים לב לנעשה סביבו ומתוך כך לצא...
  קרא עוד >
 • מסלולי טיול משרד החינוך
  כותרת המאמר
  רק אצלנו תוכלו לבנות טיול שנתי בקלות - כנסו עכשיו.
  קרא עוד >

פרסום באינדקס

לפרסום מודעה באתר עולם החינוך הדתי וקבלת הצעה לחבילות פרסום וקידום משתלמות במיוחד, ממוקדות בקהל היעד שלך, צור קשר עם צוות האתר ותתחיל לקבל פניות כבר מחר!
לפרסום מודעה באתר

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר החודשי של אינדקס עולם החינוך הדתי, ותהנו מהצעות ערך בלעדיות, מידע עדכני אודות פעילויות ואטרקציות זמינות והצעות לתכנים חינוכיים ומשעשעים.