חפשו במאגר הספקים הגדול בישראל
בתחום הפעילויות לעולם הדתי

קבוצות יריבות בבית הספר


 

חברת ילדים, כמו מרבית החברות הבוגרות, הינה פוטנציאל לסכסוכים בינאישיים רבים. לעיתים קרובות, במהלך שנת הלימודים עלולות להיווצר קבוצות שונות, היריבות בין הקבוצות יכולה לגלוש בקלות לאלימות מילולית ואף פיזית. קבוצות אלו יכולות להתגבש בתוך כיתה מסוימת או בין כיתות שונות, פירוק המתח בין הקבוצות הינו מרכיב מרכזי בעבודה שלכם כאנשי חינוך ומנהלי בתי ספר. אין ספק שזו עבודה חינוכית לא קלה, אבל היא הכרחית וגם משתלמת. שקט ושלווה בבית הספר יעשו את יום הלימודים של התלמידים ושלכם נעים יותר.

כמה כללי אצבע למניעה והתמודדות:

1.      נסו לאתר מראש קבוצות חברתיות שיש להם פוטנציאל הסתגרות והתגרות. ככל שתמפו את ההרכב של התלמידים והתלמידות מראש, כך תוכלו לייצר קבוצות הטרוגניות שתהיה בהם נוכחות של מגוון אנושי רחב. כלומר, פזרו ילדים המגיעים כבר מגובשים ומובדלים למקומות ישיבה שונים בכיתה, אל תשאירו את כולם בקבוצה אחת בלבד.

 

2.      עם פתיחת שנת הלימודים השקיעו במשחקי חברה לגיבוש הכיתה. ככל שיותר תלמידים ותלמידות יביאו לידי ביטוי את היכולות שלהם במשחקי הגיבוש הללו, כך יפלו יותר חומות קרח וניכור. ההיכרות האישית היא כלי מצוין להפגת חששות ודעות קדומות.

 

3.      אם ניתן, במהלך השנה לבצע חילופים בין קבוצות – עשו זאת.כלל זה מתייחס לקבוצות קבועות הקיימות בשיעורים המחולקים באופן קבוע לקבוצות עבודה, יציאה של קבוצות קבועות לשיעורי מוזיקה, חוגים וכד'. השינוי בהרכב הקבוצות ימנע תסיסה וגיבוש זהות קבוצתית ייחודית.

 

4.      עודדו פעילויות תחרותיות בין הקבוצות. תחרויות ספורט, יצירה, הפקת פעילויות ואירועים תאפשר לנתב את המתח בין הקבוצות למתח שהוא חיובי ופורה.

 

5.      השתמשו בתרגילי הרפיה קבוצתיים. תרגילי הרפיה יכולים להפוך לחלק בלתי נפרד מהפעילות בבית הספר. ניתן לפתוח איתם את היום, לעצור להפסקת הרפייה באמצע היום וכו'. הדרכה על תרגילי הרפיה לילדים ניתן למצוא פה:

 

http://www.traumaweb.org/content.asp?PageId=225&lang=he

 

 • הפסקה מספקת
  כותרת המאמר
  זמן ההפסקה נועד ליצור "פסק זמן" שבו התלמידים יכולים לנוח ולצבור כוחות לשיעור הבא. מצד אחד, ההפסקה נועדה להיות חופשית ולהשאיר לכל תלמיד לבחור עיסוק שמת...
  קרא עוד >
 • הכל אני יכול בחופש הגדול?
  כותרת המאמר
  אחת הטענות המרכזיות היא שימי החופשה של ההורים במקום עבודתם אינם מסונכרנים עם ימי החופש של התלמיד מה שמצריך השקעה כספית רבה במציאת פתרון לשמירה על הילד...
  קרא עוד >
 • צוות מורים מגובש- צוות מנצח!
  כותרת המאמר
  מטרה משותפת מושגת באמצעות עבודת צוות, שיתוף פעולה ואווירה טובה. כאשר צוות עובדים מגובש ושרוי בהרמוניה, הוא יכול להשיג מטרות ויעדים שכל אחד מהם בנפרד ל...
  קרא עוד >

פרסום באינדקס

לפרסום מודעה באתר עולם החינוך הדתי וקבלת הצעה לחבילות פרסום וקידום משתלמות במיוחד, ממוקדות בקהל היעד שלך, צור קשר עם צוות האתר ותתחיל לקבל פניות כבר מחר!
לפרסום מודעה באתר

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר החודשי של אינדקס עולם החינוך הדתי, ותהנו מהצעות ערך בלעדיות, מידע עדכני אודות פעילויות ואטרקציות זמינות והצעות לתכנים חינוכיים ומשעשעים.