חפשו במאגר הספקים הגדול בישראל
בתחום הפעילויות לעולם הדתי

כמה טוב לעשות טוב


 

מאת: הרב בנימין וורצמן, יו"ר עמותת "לאורו נלך"

 

לתת -- את הנשמה ואת הלב, לתת -- סתם כך בגלל שאתה אוהב -- לתת.

את המנגינה הזו למדנו מהרב נריה זצ"ל שאמר לתלמידיו "מחוייב אדם לחשוב על ישראל לדאוג לעם ישראל ולהיות ערב לגורלו". זו חובה זו אינה רשות! חובה מוטלת עליך להיות אדם שחושב, דואג וערב באופן מעשי לגורלו של עם ישראל.

 

האם אפשר לחנך אדם לעשות חסד, להיות קשוב ורגיש לזולת, לשים לב לנעשה סביבו ומתוך כך לצאת ולפעול למען החברה? האם אפשר להביא בני נוער למצב בו הם רואים בעשיית חסד, התנדבות תרומה לקהילה כאורח חיים המביא למלאות נפשית שיש בה שמחה ומשמעות? האם אפשר להפוך את הנתינה מעול, לעניין מרומם ומקור השראה ונתינה לי עצמי  ואף לאלו הקרובים אלי?

 

התשובה לכל השאלות הללו היא חיובית בהחלט. נהוג לחשוב כי הזקוק לחסד הוא בעיקר המקבל, ולא היא. כל אחד צריך חסד, הן הנותן והן המקבל. כשאנו מקבלים טוב לנו, אולם כשאנו נותנים מבחירה ומרצון - טוב לנו לא פחות, מעצם נתינתנו. זהו צורך קיומי אנושי וחברתי המשותף לכולם. כשמכירים בצורך זה ונותנים לו מענה, החברה כולה נעשית טובה ורגישה יותר. זו חברה שנעים לחיות בה, לגדל בה ילדים ולהזדקן בתוכה. אנשים המורגלים בעשיית חסד הם אנשים שמחים בדרך כלל, ולא בכדי. אותם אנשים מרגישים כי עושים הם דבר חשוב, בעל ערך ומשמעות עבורם ועבור החברה. הרגשה זו מעוררת את כוחות הנפש שלהם לבנייה רוחנית-אישית ולהיות אנשים בעלי משמעות ובעלי ערך לכלל ולפרט.

 

הרב נריה זצ"ל רגיל היה לומר: "אדם מחויב לחשוב על עם ישראל, לדאוג לעם ישראל ולהיות ערב לגורלו". אני מבחין בדברי הרב נריה בשלושה שלבים: הראשון הוא חובה קוגניטיבית-מחשבתית. יש ללמוד את נושא עם ישראל, להבין את הצד הרעיוני שבו ואת הקשר שבין הפרט לכלל. השלב השני הוא הדאגה בלב וברגש. כדי להבין לעומק לא מספיק רק לחשוב על עם ישראל צריך גם לפנות לו מקום בלב. השלב השלישי הוא השלב האקטיבי -  הערבות לגורלו של עם ישראל – כלומר לפעול ממש בידיים. לא להביט מהצד, לא לשבת על הגדר ולדבר על מה שצריך לעשות, אלא לקום ולעשות בפועל.

 

תכניות ההתנדבות של עמותת "לאורו נלך" הלכו והתרחבו לאורך השנים וכיום הן מקיפות אלפי תלמידי כיתות י"א י"ב ממוסדות מגוונים בכל רחבי הארץ, בתי ספר דתיים ושאינם דתיים, זוהי מהפכה חינוכית שקטה ויסודית המשנה את האווירה ואת השיח החברתי במדינה מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום.

 

לפעילות השנה היו שותפים נוספים כדוגמת:  קרן קהילות, מרימים את הדגל, מעגלים, בת עמי, נוער השומרון, בנ"ע, עזרא, רשתות החינוך: יב"ע, אמי"ת וצביה ועוד גופים שסייעו ותרמו והביאו לכך שאלפי בני נוער מכל קצות הקשת החברתית של החברה הישראלית מצאו את עצמם עסוקים בנתינה משמעותית בתחומים רבים ומגוונים בהיקף של יום אחד ועד ארבעה וחמישה ימים ברציפות.

 

אנו מבינים כמה נכון לשים את נושא ההתנדבות של בני הנוער בגילאי התיכון במרכז הבמה החינוכית  לאורך 354 ימים בשנה. וכך, כתב לנו מדריך שליוה בני נוער מדרום תל אביב:

"בזכותכם החבר'ה לומדים את הערך העצום של התנדבות. בזכותכם יש עכשיו עוד עשרה בני נוער שאכפת להם, שזוכרים את האחר, שיגדלו להיות אנשים שנותנים לחברה ולא רק מקבלים. אתם עושים עבודת קודש מדהימה"

 

שנזכה ולאורו נלך.

 

 

 • כותרת המאמר
  רק אצלנו תוכלו למצוא אטרקציה לדתיים מכל סוג.
  קרא עוד >
 • תוכנית טיולים שנתית משרד החינוך
  כותרת המאמר
  ש כל מיני סוגים של תוכניות טיולים שנתיות במשרד החינוך אבל למה לכם לחפש יותר מדי ? תנו לנו לעזור לכם למצוא תוכנית טיולים שנתית מיוחדת. כנסו עכשיו וא...
  קרא עוד >
 • צוות מורים מגובש- צוות מנצח!
  כותרת המאמר
  מטרה משותפת מושגת באמצעות עבודת צוות, שיתוף פעולה ואווירה טובה. כאשר צוות עובדים מגובש ושרוי בהרמוניה, הוא יכול להשיג מטרות ויעדים שכל אחד מהם בנפרד ל...
  קרא עוד >

פרסום באינדקס

לפרסום מודעה באתר עולם החינוך הדתי וקבלת הצעה לחבילות פרסום וקידום משתלמות במיוחד, ממוקדות בקהל היעד שלך, צור קשר עם צוות האתר ותתחיל לקבל פניות כבר מחר!
לפרסום מודעה באתר

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר החודשי של אינדקס עולם החינוך הדתי, ותהנו מהצעות ערך בלעדיות, מידע עדכני אודות פעילויות ואטרקציות זמינות והצעות לתכנים חינוכיים ומשעשעים.