חפשו במאגר הספקים הגדול בישראל
בתחום הפעילויות לעולם הדתי

הכל אני יכול בחופש הגדול?


 

עבור התלמידים והמורים בבית הספר מביא עימו החופש הגדול שלל הקשרים: שחרור, פורקן והתחדשות באנרגיות חדשות. מאידך, בשנים האחרונות נשמעת ביקורת רבה מצד ההורים על החופש הגדול, בו התלמידים ללא מסגרת, במשך חודשיים. אחת הטענות המרכזיות היא שימי החופשה של ההורים במקום עבודתם אינם מסונכרנים עם ימי החופש של התלמיד מה שמצריך השקעה כספית רבה במציאת פתרון לשמירה על הילדים  בימי החופשה.

אך, האם השיקול הכלכלי הוא זה שעומד לבדו אל מול הצורך בחופשה ושחרור למורים ולתלמידים? ממש לא רק.

במאמר זה אנו רוצים לבחון את המשמעות של החופש במבט מורחב יותר בהשפעה על התלמידים, ועל מערכת החינוך.

במהלך שנת הלימודים נבנית מערכת ברורה של כללים ומסגרת, וביחד איתה נבנית גם מערכת יחסים בין מורים לתלמידים ובין התלמידים לבין עצמם.

למסגרת יש ערך גדול, והיא הכרחית לבנייה האישית של התלמידים, היא יוצרת לוח זמנים, מחויבות חברתית ומערכת של תוכן וחוויות. חופש, לעומת זאת, עשוי להתפרש כשבירה של המסגרת וכל המוסכמות. ומכאן החשיבות של שמירה על הקשר עם התלמיד.

בנוסף, במערכת החינוך הדתית, יוצרת המסגרת גם מחוייבות רוחנית. ברור מאוד לכל תלמיד מה מותר ומה אסור, ועל אילו ערכים הוא מחונך, הביטוי "חופש" יוצר אשלייה שאלו ימים של שחרור, שאין בהם מחויבות  רגילה של התורה והמצוות, אך ההיפך הוא הנכון חיי התורה מלווים כל אדם הן נוער וילדים והן מבוגרים מידי יום בכל שעות היום. הדרישה הבסיסית של התורה היא לעמול. "אדם לעמל יולד" כלומר, זוהי מהותו של האדם, ולכן אין תקופה שאדם משוחרר מתביעה זו.

התפיסה הזאת כפי שתוארה לעיל, באה לידי ביטוי ונותנת את אותותיה במערכת החינוך בשנים האחרונות בוורייציות שונות, החל מנסיון לקצר את החופש במספר ימים, דרך הצעות לשמירה על קשר טלפוני, תכתובת או מפגשי קיץ עם התלמידים, ועד לתוכנית בתי הספר של החופש הגדול, שהחלה לפעול לאחרונה.

ניתן לומר כי הפעלת בתי ספר שישמרו על מסגרת חינוכית ביחד עם הנאה במהלך החופש הגדול, נובעת מהתפיסה כי האחריות על החינוך היא לא רק בזמן שנת הלימודים, אלא לאורך כל השנה וגם בחופשת הקיץ ברצף מעגלי- מה שכונה "מחנכים מסביב לשעון"

וכפי שכתב שר החינוך, הרב שי פירון, בעמוד הפייסבוק שלו: "האם יתכן שאחרי עשרה חודשים של קשר אישי, של ליווי מעמיק ושל פיתוח תרבות של שיח, יתנתקו להם היחסים לחודשיים שלמים? ... הילדים מעלים מצוקה או תקווה, קריאה לעזרה ותמיכה או בקשה לשותפות. והנה, הסתיימה השנה, "ניפגש בשנה הבאה”? ..."

 

לסיכום, מול הצורך של התלמידים והצוות החינוכי בחופש, למילוי מצברים, התרעננות והפוגה, עומד הצורך הכל כך מוחשי בשמירה על רצף בקשר האישי והחינוכי עם התלמידים במהלך החופש הגדול, ההמלצה היא לכל מוסד חינוכי להירתם ברמה כלשהי לנושא חשוב זה, ולאמץ  את אחת השיטות ליצירת קשר עם התלמידים במהלך החופשה.

 

 • כותרת המאמר
  מחפשים אטרקציות לילדים בצפון? רק כאן תוכלו למצוא אטרקציות מכל הסוגים.
  קרא עוד >
 • כיתה מנגנת או וירטואוז מייצג?!
  כותרת המאמר
  בתחומי לימוד שונים בבית הספר, עולה השאלה, האם להעמיק את הכישרונות אצל התלמידים בעלי הנטייה הטבעית לכך או להקנות ידע ולתת הזדמנות שווה לכלל התלמידים ...
  קרא עוד >
 • כותרת המאמר
  יש לכם את ההזדמנות למצוא מתנפחים לבריכה ללא שום בעיה - כניסה לדף הבא.
  קרא עוד >

פרסום באינדקס

לפרסום מודעה באתר עולם החינוך הדתי וקבלת הצעה לחבילות פרסום וקידום משתלמות במיוחד, ממוקדות בקהל היעד שלך, צור קשר עם צוות האתר ותתחיל לקבל פניות כבר מחר!
לפרסום מודעה באתר

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר החודשי של אינדקס עולם החינוך הדתי, ותהנו מהצעות ערך בלעדיות, מידע עדכני אודות פעילויות ואטרקציות זמינות והצעות לתכנים חינוכיים ומשעשעים.